‍ 348 مورد زنده گیری انواع مار توسط آتش نشانان کرمان

 

‍ 348 مورد زنده گیری انواع مار توسط آتش نشانان کرمان

 

 

 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، از انجام 348 مورد زنده گیری انواع مار طی سه ماه ابتدای سال جاری در شهر کرمان خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین علی عسکری گفت: لازم است شهروندان نکات ایمنی در خصوص نحوه محافظت از خود در برابر مارها را فرا گیرند .

وی اظهار داشت: با توجه به این موضوع که در سه ماه ابتدای سال جاری 348 مورد زنده گیری انواع مارها در منازل شهروندان و محیط شهری توسط آتش‌نشانان شهر کرمان انجام گرفته، لازم است شهروندان در خصوص نحوه محافظت از خود در برابر مارها و همچنین اقدامات اولیه در مقابل مار گزیدگی اطلاعات لازم را کسب کنند.

عسکری با تاکید بر لزوم آشنایی شهروندان با انواع مارها گفت: مارهای سمی دارای سر مثلثی بزرگتر از عرض بدن، مردمک چشم بیضی شکل و فرو رفتگی در بین دو چشم هستند و در مارهای سمی دندانهای نیش از سایر دندانها بزرگتر و به خوبی قابل تشخیص است.

وی ادامه داد: مارهای سمی داری دم کوتاه و معمولا پوستی رنگین و پر از خط و خال هستند .

وی تصریح کرد: مارهای غیر سمی داری سر گرد یا بیضی هستند و از قسمت میانی بدن تا دم باریک میشوند و مارهای نیمه سمی همه مشخصات مارهای غیر سمی را دارا هستند و تنها تفاوت آنها با مار غیر سمی دم متوسط شان  است که  کوتاهتر از مارهای غیر سمی و بلندتر از مارهای سمی‌ست.

 

عسکری به شهروندان توصیه کرد: افراد اگر در طبیعت چادر زده اند؛ بایستی درب آن بسته باشد و همچنین شیشه و دربهای اتومبیل را باز نگذارند.

 وی افزود: از  تردد غیر ایمن در مکانهایی که فاقد دید کافی و یا دارای گل و گیاه فراوان هستند پرهیز شود و شهروندان برای کوه نوردی و پیاده روی در طبیعت از کفشهای ساقه بلند مانند چکمه و پوتین استفاده کنند.

مدیر  عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان با اشاره به اینکه هر مار گزیدگی را باید جدی گرفت و سمی تلقی کرد؛ گفت: چنانچه شخصی دچار مار گزیدگی شد؛ از شکافتن و مکیدن محل گزش یا تزریق مواد شیمیایی و دارویی در محل گزش خودداری شود .

وی همچنین بر لزوم پرهیز از قرار دادن کیسه یخ در محل گزش تاکید کرد و افزود : در صورت مار گزیدگی ابتدا باید کمک کرد آرامش بیمار حفظ شود و ضمن بی‌حرکت نگه داشتن عضو دچار مار گزیدگی، آن ناحیه از بدن را در سطح پایین تر از قلب نگه داشت.

عسکری گفت : باید نسبت به دور کردن بیمار از محل آسیب و انتقال او در سریعترین زمان به نزدیکترین مرکز درمانی مناسب حتی در غیاب علایم مار گزیدگی اقدام شود .

 

وی از شهروندان خواست در صورت رویت مار در منزل و محیط اقامت، از برخورد تهاجمی با مار پرهیز کرده و با حفظ خونسردی با شماره 125 سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تماس بگیرند.

 

 

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - خیابان سپه